Soczewki kontaktowe - czym są i jak je stosować? www.kontaktowe.pl

Soczewki kontaktowe - czym są i jak je stosować?


https://www.kontaktowe.pl/

Na rynku klienci mogą wybierać spośród wielu rodzajów soczewek. Producenci starają się tworzyć produkty tak, aby były dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Przeglądając tak szeroką gamę dostępnych soczewek, klienci nierzadko mają problem z określeniem tego, czego tak naprawdę potrzebują i jakie soczewki będą odpowiednie do danej wady wzroku. W jaki sposób dobrać soczewki kontaktowe? Jakich błędów należy unikać?

Jak dobrać odpowiednie soczewki?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów soczewek. Ich dobór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości użytkownika. To lekarz okulista dobiera odpowiedni ich rodzaj, chyba że chodzi nie o korekcję wady wzoru, a o walory estetyczne, takie jak na przykład zmiana tęczówki. 

Rodzaje soczewek kontaktowych

Podział ze względu na grubość materiału

Soczewki twarde/sztywne

Tego typu soczewki wykonywane są ze szkła organicznego PMMA. Cechuje je wysoka sztywność oraz dobra przepuszczalność tlenu. Ze względu na specyficzną strukturę i trudność noszenia zostają one wypierane z rynku poprzez soczewki miękkie. Stosowane są wyłącznie na wyraźne zalecenie okulisty, kiedy w danym przypadku nie ma możliwości zastosowania soczewek miękkich. 

Soczewki miękkie

Wykonywane z miękkich i niezwykle komfortowych w noszeniu materiałów. Soczewki te cechuje niemal doskonała przepuszczalność tlenu. W ich produkcji stosuje się dwa rodzaje materiałów, które zapewniają wygodę noszenia. Wśród tych materiałów wyróżnia się:

  • Soczewki hydrożelowe- Zazwyczaj nie są w ogóle wyczuwane na oku. Mają nieco niższą przepuszczalność tlenu, jednak ich doskonałe nawodnienie zapewnia pełny komfort i bezpieczeństwo noszenia. Wśród soczewek tego typu wymienić można Daily GMA, Acuvue2 oraz All Vue.
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe- Charakteryzują się znacznie większą sztywnością, niż soczewki hydrożelowe, jednak cechuje je znacznie lepsza przepuszczalność powietrza, niż powyższego konkurenta. Wśród tego typu soczewek wyróżnić można Ultra HD, Daily HD, czy AirOptix. 

Podział ze względu na możliwy czas noszenia

Soczewki jednorazowe lub jednodniowe

Już jak sama nazwa wskazuje, takie soczewki po jednym założeniu należy wyrzucić. Nie wymagają one żadnej pielęgnacji, co sprawia, że soczewki jednodniowe stanowią najbardziej higieniczny system wymiany soczewek. To doskonała propozycja dla osób, które do tej pory nigdy nie miały do czynienia z soczewkami lub dla tych, którzy na co dzień noszą okulary, jednak od czasu do czasu chcą zmienić coś w wyglądzie lub też nie mają czasu na często skomplikowane procesy pielęgnacyjne soczewek. Co ciekawe, to także ciekawa propozycja dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Dzięki codziennej zmianie soczewek nie ma konieczności martwienia się o powstawanie na nich śladów powierzchniowych, czy o powstanie efektu stare soczewki.

Soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, roczne)

Soczewki wielokrotnego użytku stosuje się przez określony czas. Na rynku dostępne są zarówno soczewki dwutygodniowe, jak i dwumiesięczne, czy nawet trzymiesięczne. Po każdym użyciu należy je dokładnie oczyścić oraz zdezynfekować, gdyż zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do poważnych konsekwencji i pieczenia oka. Dzięki systematycznej pielęgnacji soczewek zagwarantować można sobie poprawę zdrowia oczu. 

  • Soczewki dwutygodniowe

W każdym przypadku po 14 dniach od pierwszego użycia soczewek należy je wyrzucić. Wśród dostępnych na rynku soczewek dwutygodniowych na szczególną uwagę zasługują soczewki Acuvue Oasis i Acuvue 2. 

  • Soczewki miesięczne

To najczęściej wybierany przez klientów system wymiany soczewek. Po 30-stu dniach od pierwszego użycia należy je wyrzucić. Wśród tych wariantów znajduje się Ultra HD, All Vue Crazy. 

  • Soczewki roczne 

Tak naprawdę jest to najstarsza grupa soczewek rodzaju miękkiego. Tego typu soczewki nadają się do noszenia przez 12 miesięcy, jednak z uwzględnieniem wyłącznie trybu dziennego. Ich wykonanie to dobrej jakości powłoki hydrożelowe. Ze względu na nieco przestarzały charakter soczewek i wprowadzenie ich doskonałych odpowiedników soczewki roczne stosowane są wyłącznie wtedy, kiedy niemożliwe jest zastosowanie soczewek o krótszym systemie wymiany. 

Podział ze względu na tryb noszenia

W tym przypadku soczewki podzielić można zasadniczo na soczewki:

  • Dzienne- Czas noszenia 6-14 godzin od momentu włożenia soczewki (najpopularniejsze rozwiązanie),
  • Ciągłe- Czas noszenia to nawet 30 dni w dzień i w nocy w zależności od zapotrzebowania,
  • Elastyczne- Czas noszenia przez około tydzień w sposób ciągły.

Podział ze względu na zastosowanie

Soczewki lecznicze (terapeutyczne)

Tego typu soczewki zalecane są zazwyczaj w momencie uszkodzenia rogówki lub w przypadku zastosowania ich jako nośników leków. Dzięki nim oko zostaje zabezpieczone przed wszelkimi zanieczyszczeniami ze świata zewnętrznego. Do grupy tej zalicza się twarde soczewki, które dają możliwość korygowania wzroku u pacjentów, u których stwierdzono stożek rogówki.

Soczewki korekcyjne

Dzięki nim istnieje możliwość skorygowania wady wzroku niezależnie od tego, czy wada ma charakter nabyty, czy też wrodzony. Wyróżnić można soczewki korekcyjne:

  • Sferyczne- Stosowane w korekcji dalekowzroczności,
  • Toryczne- Stosowane do korekcji astygmatyzmu,
  • Mulifocalne- Stosowane w przypadku starczowzroczności.

Soczewki kosmetyczne

Z użyciem tych soczewek istnieje możliwość zmiany tęczówki oka. Najczęściej służą jednak do niwelowania zakrywania wad zewnętrznej części oka (zakrywają zaćmę, zmniejszają lub otwierają źrenicę). 

Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek?

W każdym przypadku należy skonsultować z lekarzem okulistą wszelkie przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Ten sposób korekcji wady wzroku nie jest odpowiedni dla osób, które nie mogą lub nie chcą poświęcać dużych ilości czasu na procesy pielęgnacyjne i konserwacyjne soczewek, dla osób mających problemy z umiejscowieniem soczewki, dla osób zmagających się z problemem suchych i wrażliwych oczu oraz dla osób cierpią na choroby, takie jak:

  • Nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • astma,
  • alergię,
  • chroniczne choroby dróg oddechowych.


Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie
dolnośląskie
tel.: 76 870 32 20
REGON: 021016022
FB G+